Autosugestia jest techniką formowania osobowości

Systematyczne badania nad stosowaniem sugestii i autosugestii przeprowadzono w tak zwanej szkole w Nancy, do której należeli znani badacze Bernheim, Vogt, Cue, Baudoin. Baudion napisał książkę dotyczącą problematyki praktycznego stosowania autosugestii dla sterowania własnym życiem psychicznym i formowania za pomocą autosugestii własnej osobowości.

Autosugestia jest techniką formowania osobowości, w której działamy na procesy psychiczne i fizjologiczne, które leżą poza zasięgiem naszej świadomości, takie, z których nie zdajemy sobie sprawy. Za pomocą bodźców, jakimi są nasze własne słowa, wyobrażenia, myśli i ruchy, wpływamy w autosugestii na nasze dyspozycje psychiczne i psychofizyczne, na uczucia, postawy i strukturę obrazu siebie.

Praktyczne zastosowanie autosugestii sprowadza się do tego, że powtarzamy w z góry wybranym przez nas czasie określone formuły dotyczące naszego zachowania i wyraźnie to zachowanie wyobrażamy sobie. Najważniejszą rzeczą w stosowaniu autosugestii jest, aby te formuły wypowiadać w czasie psychicznego odprężenia, rozluźnienia. Wypowiadać w stanach podobnych do tych, w jakich znajdujemy się tuż przed zaśnięciem, ale jeszcze nie śpimy, w stanach relaksu.

Umiejętność wprowadzenia się w taki stan decyduje o tym, czy praktyki stosowania autosugestii przyniosą pozytywne wyniki. Drugą ważną rzeczą, która warunkuje skuteczność działania autosugestii, są nasze potrzeby psychiczne. Autosugestia nie daje dobrych wyników tam, gdzie działamy przeciw naszym silnym potrzebom psychicznym. Tak np. człowiek odznaczający się silną potrzebą dominowania czy agresywności nie uzyska wiele z praktyk autosugestii, jeżeli będzie uporczywie powtarzał formuły: „jestem pokorny” czy „jestem łagodny i godzący się na wszystko”. Praktyki takie spowodować mogą chwilowe ota- mowanie psychicznych potrzeb, ale jednocześnie silne napięcia i konflikty wewnętrzne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>