Ćwiczenia z wahadłem

Osoba ćwicząca siada wygodnie na krześle przy biurku lub przy stole. Opiera się łokciami o blat stołu. Między palcem wskazującym i kciukiem prawej ręki (u leworęcznych lewej) trzyma krótką nitkę czy tasiemkę, względnie cienki sznurek, na którym jest uwiązany jakiś niewielki ciężar, np. pierścionek, lekki klucz, jakaś śrubka. Przedmiot ten wisi na trzymanym między kciukiem i palcem wskazującym sznurku na wysokości 3-4 cm nad blatem stołu. Łokieć ręki, w której trzyma się sznurek, powinien tworzyć z przedramieniem kąt około 90°.

Osoba ćwicząca poddaje sobie sugestię, myśl lub wyobraża sobie, że przedmiot uwiązany na sznurku porusza się w kierunku od – do osoby, np. porusza się w kierunku z lewa na prawo lub zatacza małe czy większe kółka, że porusza się szybciej lub wolniej, przystaje, zwalnia ruch, zatrzymuje się itp.

W czasie poddawania sobie takich myśli-sugestii uwiązany na sznurku przedmiot rzeczywiście wykonuje te ruchy, o jakich myślimy. Doświadczenie to wzbudza w nas wiarę, że istnieją w nas jakieś siły, z których nie zdajemy sobie sprawy, a którymi możemy w pewien sposób sterować, które możemy wykorzystać dla autopsychoterapii.

Przeprowadzający na sobie to doświadczenie powinien wiedzieć, że mechanizm jego polega na tym, że nasze sugestie, to jest myśli o poruszaniu się przedmiotu w określonym kierunku, wyobrażenia tego poruszania się, działają na ośrodki nerwowe sterujące naszymi ruchami. W tym wypadku na ośrodki sterujące ruchami mięśni ręki i palców dłoni. Z działania tych sugestii na ośrodki sterujące naszymi ruchami nie zdajemy sobie sprawy, działanie to odbywa się w podświadomości. Pozostające pod wpływem działania ośrodków nerwowych mięśnie powodują wykonywanie przez rękę, kciuk i palec wskazujący mikroskopijnych, ledwie zauważalnych dla przeprowadzającego doświadczenie ruchów. Ruchy te przenoszą się na sznurek i uwiązany na sznurku przedmiot. W ten sposób autosugestia działa na nasze reakcje motorycznie (Coe, Bruckner, 1977, s. 478 – 479). Coe i Bruckner podają również sposób na ćwiczenie zdolności koncentracji i umiejętności odprężania się.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>