Ćwiczenie pewności siebie

U podstaw braku pewności siebie w zachowaniach społecznych leży lęk, niepokój, strach przed ludźmi i ich reakcjami na zachowanie jednostki, a także niezdolność okazania ludziom uczuć odpowiednich do sytuacji, okazania takich uczuć, jak sympatia, zdecydowanie, stanowczość czy złość.

Osoba ujawniająca brak pewności siebie w sytuacjach międzyludzkich nie ma z reguły wglądu w swoje zachowanie. Nie umie ujawniać spontanicznych uczuć, jest zahamowana, napięta, lękliwa, nie potrafi oprzeć się naciskowi innych i robi zazwyczaj w sytuacjach społecznych nie to, co by chciała. Nie potrafi się sprzeciwić, powiedzieć nie, upomnieć o swoje prawa, odmówić ludziom, chce być za dobra, to znów jest przesadnie oschła. Osoba niepewna siebie nie potrafi powiedzieć komuś, że jego zachowanie wobec niej jest nieodpowiednie, unika sytuacji, gdzie może ktoś na nią się zezłościć, unika sytuacji, gdzie wydaje się jej, że mogłaby coś niewłaściwego powiedzieć lub zrobić.

Typowe reakcje człowieka niepewnego to kupowanie w sklepie niepotrzebnych mu rzeczy, „żeby nie urazić sprzedawcy”, zahamowanie w wyrażaniu swoich życzeń, praw, żądań wobec kelnera w restauracji, niezwracanie uwagi, kiedy ktoś wchodzi bezprawnie do kolejki.

Osoba niepewna siebie czuje się napięta i zahamowana, kiedy coś załatwia z innymi ludźmi, nie potrafi zrobić słusznej uwagi przyjacielowi, nie potrafi odciącsię w rozmowie, nie potrafi domagać się tego, co jej się należy, np. w sklepie, u rzemieślnika naprawiającego coś w mieszkaniu itp.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>