ĆWICZYĆ SIĘ CIĄGLE W PANOWANIU NAD UCZUCIAMI I WYOBRAŹNIĄ

,,Nie daj roić wyobraźni. Uspokój popędy. Bądź panem teraźniejszości. Poznaj, co się zdarza tobie i innym. Rozdziel i ogranicz każdy przedmiot na przyczynę i tworzywo. Pomyśl o godzinie ostatniej. Błąd obcy pozostaw u jego źródła.” (Marek Aureliusz, 1948, s. 142).

„Nie należy się gniewać na bieg wypadków. Nic ich to bowiem nie obchodzi.” (Marek Aureliusz, 1948, s. 144). „Nie wylewaj łez razem z innymi, nie daj się porywać wzburzeniu.” (Marek Aureliusz, 1948, s. 144).

„W trakcie używania i radowania się z czegoś, snuj sobie w duszy przeciwstawne wyobrażenia o rzeczach, które ci radość i rozkosz sprawiają. Co bowiem w tym złego, jeżeli tuląc do piersi i całując swe dziecię, powiesz sobie przy tym po cichu: „Jutro umrzesz mi może, kochanie.” – I podobnie kiedy ściskasz się z przyjacielem: „Może jutro ty lub ja wy- jedziemy w dalekie kraje i już nigdy nie zobaczymy się w życiu!” – No tak, ale to są słowa złowieszcze. – A przecież złowieszcze są również niektóre zaklęcia czarodziejskie, ale że są one pomocne, nie zwracam ja wcale uwagi na ich brzmienie złowieszcze, byleby mi tylko pomogły!” (E p i k t e t, 1961, s. 317).

,,Kiedy jakieś wyobrażenie zacznie tobą owładać (bo przecież to nie jest zależne od ciebie), za pomocą rozumu wszczynaj na nowo z nim walkę, odnoś nad nim zwycięstwo, nie dozwói, żeby się owo wyobrażenie wzmagało na siłach, żeby cię ono porywało za sobą do jakichkolwiek zdrożności, wyczarowując przed tobą omamy i zjawy, jakie mu się podoba i jak mu się podoba. Jeżeli przebywasz na wyspie Gyaros, nie odtwarzaj w swej wyobraźni tych wszystkich rozrywek i uciech, jakichś już doznał, mieszkając w Rzymie, ani się nie karm złudą tych wszystkich rozrywek i uciech, jakich byś sobie dopiero zażył, gdybyś znowu do Rzymu powrócił, ale w ten sposób się urządź na owej wyspie, żebyś z takim męstwem i hartem prowadził żywot na wyspie Gyaros, z jakim przystało na tego, komu przyszło w obecnej chwili na tej wyspie żywot prowadzić. A kiedy znowu przebywasz w Rzymie, nie odtwarzaj obrazów uciech i przyjemności, przeżytych w Atenach, ale o to jedynie się troskaj, żebyś jak najdogodniej się przystosował do warunków pobytu w Rzymie.” (E p i k t e t, 1961, s. 320).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>