Irracjonalne przekonania w uczuciach zazdrości

Stosowanie racjonalno-emocyjnej terapii polega na wykazywaniu absurdów takiego myślenia i wskazywaniu, że wiele kobiet inteligentnych i wartościowych jest porzucanych dla kobiet głupich, złych i niemoralnych.

Terapeuta wykazuje, że utrata partnera nie jest żadną życiową katastrofą oraz że utratę taką można znieść. Wiele kobiet męczy się w narzuconych sobie związkach emocjonalnych tylko dlatego, że żywią irracjonalne przekonanie, że życie samotne będzie dla nich katastrofą i nie będą mogły znieść takiego życia.

Ellis dopatruje się także irracjonalnych przekonań w uczuciach zazdrości. Kobiety są zazdrosne między innymi dlatego, że aprobata przez mężczyznę innej wyzwala w kobiecie poczucie mniejszej wartości. Reakcja złości, wrogości tak typowa dla zazdrości jest wyzwalana irracjonalną ideą, że inna może się podobać dlatego, że jest lepsza, stąd irracjonalny wniosek, że ,,ja widocznie jestem gorsza”.

Terapia racjonalno-emocyjna daje też dobre wyniki w leczeniu oziębłości seksualnej i psychicznie uwarunkowanej impotencji oraz mniejszej wydolności seksualnej. Kobiety oziębłe przeceniają, zdaniem Ellisa, przeżycie orgazmu i bojąc się ujawniać przed sobą lub przed partnerem tego „braku” ujawniają zachowanie zimne i odpychające, co przyczynia się z kolei do zahamowania partnera.

Leczenie polega tu na walce z irracjonalnym przekonaniem, że wartość kobiety zależy od zdolności do orgazmu, i że godne miłości są tylko kobiety, które nie są seksualnymi „niewypałami”. Źródłem wielu seksualnych trudności jest inne irracjonalne przekonanie, że człowiek MUSL być lepszy niż jest w sprawach seksualnych, bo inaczej traci wartość jako człowiek, jako życiowy partner i czeka go nieunikniona katastrofa życia samotnego (Ellis, 1979, s. 120 -130).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>