Kontrolowanie infantylnych reakcji

Dziecięce reakcje: nagłe ataki wściekłości, dąsy, złoszczenie i obrażanie się na ludzi, nagłe tracenie ducha i odwagi wobec życia, mogą wyrządzić nam wiele szkód, jeżeli nie zdamy sobie z nich sprawy i nie zaczniemy ich kontrolować.

Harris pisze, że NIEZBĘDNYM WARUNKIEM kontrolowania infantylnych reakcji w nas jest nauczenie się rozpoznawania ich. „Poznanie własnego dziecka, wyczulenie się na własne odczucia, że nie jesteśmy OK, umożliwia powstrzymanie się od uzewnętrznienia swoich emocji w działaniu (…).

Jedynym sposobem, by ćwiczyć się w identyfikacji Rodzica i Dziecka jest KONTROLOWANIE DIALOGU WEWNĘTRZNEGO. Jest to względnie proste, ponieważ nikt z zewnątrz nie oczekuje na reakcję, a więc jest czas na zbadanie danych. Jeżeli ktoś czuje się nieszczęśliwy, przygnębiony, pełen żalu i depresyjny, powinien zapytać siebie „Dlaczego mój Rodzic bije w moje Dziecko?” Takie dialogi wewnętrzne są zjawiskiem powszechnym. (…) Jeżeli ktoś potrafi powiedzieć „To jest mój Rodzic” lub „To jest moje Dziecko”, znaczy to, że posługuje się swoim Dorosłym, tak więc dzięki samemu procesowi zadawania pytań można przejść na pozycję Dorosłego. Człowiek taki jest w stanie osiągnąć natychmiastową ulgę w jakiejś sytuacji stresowej, zadając sobie po prostu pytanie, która z części mojego „ja” doszła do głosu? we wczesnym dzieciństwie. Uważa jednak, że wszystko to znajduje swoje odbicie w naszych przekonaniach, w obrazie siebie i świata, jaki posiadamy. Ellisa nie interesuje przeszłość i „prehistoria” rozwoju osobowości człowieka. Na to nie mamy już wpływu. Mamy natomiast wpływ na skutki psychicznych doświadczeń, które odbijają się w systemie przekonań człowieka i jego wiodących idei. Pracując nad zmianą przekonań korygujemy aparat psychiczny wypaczony przez różne niekorzystne oddziaływania, przez jakie przechodzi człowiek (E 11 i s, 1979, s. 5 -11).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>