Pozbywanie się pesymistycznych myśli i oczekiwań

Pozbywanie się pesymistycznych myśli i nastawień i wbudowywanie w siebie nastawień i myśli optymistycznych jest ważnym elementem budowania pozytywnego obrazu siebie i własnej pomyślności.

Mallz przytacza przykłady wybitnych sportowców, wynalazców, polityków, którzy stosują tę technikę, aby ułatwić sobie skuteczniejsze działanie. Słynny sportowiec Carl Erskine często powtarzał, że złe, pesymistyczne myśli tak samo upośledzały jego działanie i przeszkadzały wyczynowi sportowemu jak niedostateczny trening. Czasami dobra, optymistyczna rozmowa i zachęta robiła mu lepiej niż uwagi trenera.

Erskine mówił, że kiedy osaczały go przykre myśli i pesymistyczne wyobrażenia, starał się walczyć z nimi w ten sposób, że przywoływał wyobrażenia i obrazy przyjemnych zdarzeń z czasów młodości. Szczególnie dobrze udawało mu się przerywać pesymistyczne ciągi skojarzeń przez przypominanie sobie, jak jako młody chłopak łowił ryby w chłodnym górskim strumieniu, płynącym w zielonym lesie i rozległych łąkach. Przypominanie tych szczęśliwych chwil pozwalało mu łatwiej znosić obciążenia treningu i walk sportowych.

Jeden z najsławniejszych bokserów wagi ciężkiej, Gene Tunney, opowiadał, jak pozwalanie sobie na pesymistyczne myśli i obrazy omal nie pozbawiło go zwycięstwa w walce z Dempseyem. Pewnej nocy obudził się po śnie, w którym widział siebie powalonego na ringu przez Dempseya. Przypomniał sobie, że w przeddzień tego snu czytał gazetę, w której dziennikarz przewidywał możliwość przegranej. Czytanie to wyzwoliło lękowe i pesymistyczne myśli.

Tunney zorientował się, że dopuszczenie do siebie takich pesymistycznych myśli odbierze mu zwycięstwo. ZMUSZAŁ siebie do tego, aby o tym nie myśleć. Aby nie myśleć o morderczej prawej Dempseya, a jego niezwykłej sile. Poprawiło mu się samopoczucie, trening zaczął iść znacznie lepiej, przygotował się i wygrał walkę.

Również słynny psycholog William James uważa, że aby skutecznie działać, należy strzec umysł przed pesymistycznymi marnymi myślami. Myśli takie należy ignorować, a rozbudowywać w sobie myśli i obrazy pożyteczne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>