Psychiczna operacja – kontynuacja

Nie wolno opancerzać się przesadnie przeciw drobnym stresom życia. Kiedy żyjemy w takim pancerzu, wprawdzie nie czujemy urazów i ukłuć życia, ale stają się nam niedostępne nowe przeżycia, kontakty, możliwości własnego rozwoju.

Budowanie pozytywnego obrazu siebie, pozytywnego mniemania o sobie to zdanie sobie sprawy, że w życiu czekają nas urazy i nieprzyjemności, ale że damy sobie z nimi radę, że je zniesiemy.

Trzecim elementem psychicznej korekcyjnej operacji obrazu siebie jest pozwalanie na zabliźnianie się starych ran i urazów. Większość ludzi ma skłonność do rozdrapywania starych ran, do przeżywania własnych niepowodzeń, do zajmowania się przykrymi marnymi myślami związanymi z własnymi niepowodzeniami.

Takie zabiegi nic pozytywnego nie przynoszą. Zamiast myśleć o starych urazach, o tym, co nas spotkało w życiu przykrego, i czerpać z tego wątpliwego rodzaju naukę, zamiast zajmować się przeszłością, trzeba myśleć o przyszłości.

Trzeba koncentrować się na myślach i możliwościach działania w najbliższej przyszłości. Co mogę zrobić dla poprawy swego losu? Jak rozwiązać ten łub ów problem? Nastawienie na „przyszłość” cechuje ludzi młodych i optymistycznych. Zajmowanie się przeszłością jest zajęciem starych. Jeżeli chcemy być psychicznie młodzi, myślmy perspektywicznie, myślmy o własnej przyszłości optymistycznie, myślmy konkretnie o własnych możliwościach poprawy swego losu, a nie zajmujmy się przeszłymi urazami i własnymi niepowodzeniami.

Dokonajmy wreszcie korekcyjnej operacji na naszej psychice, pisze Maltz, odprężmy się, uwolnijmy od przykrych, deprymujących, nega- ‚ tywnych myśli, pogódźmy się z tym, że trzeba wystawić naszą wrażliwą skórę na ostre bodźce, myślmy pozytywnie i z ufnością o naszej przyszłości i zacznijmy coś konkretnego dla niej robić (Maltz, 1976, s. 209 – -211).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>