Rady Walkera – ciag dalszy

ŁATWIEJ JEST ŻYC UNIKAJĄC KŁOPOTÓW I ODPOWIEDZIALNOŚCI. Jest to przekonanie fałszywe. Ludzie, którzy uciekają od rozwiązania głównego problemu, jaki mają w określonym okresie życia, który wymaga wysiłku, decyzji, odpowiedzialności, przeżycia chwilowej przykrości, wpadają w nowe, jeszcze gorsze kłopoty, które rodzą silne stany napięcia.

POWINNIŚMY BYĆ ZUPEŁNIE WOLNI I NIEZALEŻNI OD NIKOGO I OD NICZEGO. W życiu nie można uzyskać takiej niezależności. Każdy musi w jakiejś formie od kogoś zależeć. Ale nasze prawdziwe ja, nasza wola jest niezależna od nikogo i zależności, w jakie wchodzimy, nie zabierają nam naszej wolności.

NASZE ZYCIE PSYCHICZNE, NASZE DZIAŁANIE JEST ZDETERMINOWANE NASZĄ PRZESZŁOŚCIĄ, WYCHOWANIEM, DZIECIŃSTWEM, NIE MOŻNA WYZWOLIĆ SIĘ SPOD DZIAŁANIA PRZESZŁOŚCI. Jest to przekonanie irracjonalne. Sytuacja nasza jako bezradnego dziecka była inna niż dorosłego człowieka. To, co działało kiedyś silnie, traci swój wpływ z biegiem czasu.

TO, JAK INNI LUDZIE ZACHOWUJĄ SIĘ WOBEC NAS, JEST DLA NAS SZCZEGÓLNIE WAŻNE. POWINNIŚMY ROBIĆ WSZELKIE WYSIŁKI, ABY ZMIENIAĆ LUDZI I ICH POSTĘPOWANIE. Takie nastawienie jest nietolerancyjne. Poza tym to, co inni ludzie robią, nie jest takie bardzo ważne, ponieważ nasza pomyślność i dobre samopoczucie zależą od tego, co my sami ze sobą robimy i jak sterujemy naszym życiem psychicznym. Jeżeli przeszkadza nam czyjeś postępowanie, z kim jesteśmy związani, to trzeba wspólnie problem rozważyć, przeanalizować i uczyć się żyć z ludźmi takimi, jacy są. Nikt nie jest bez wad.

W KAŻDYM PROBLEMIE JEST TYLKO JEDNO DOBRE ROZWIĄZANIE I JEŻELI TEGO SPOSOBU NIE UDA SIĘ ZASTOSOWAĆ, WYNIKI BĘDĄ OPŁAKANE. Irracjonalność tego przekonania wykazuje codzienna praktyka życiowa. Każdy problem można rozwiązać na kilka różnych sposobów i fiksowanie się na jednym doprowadza jedynie do frustracji, napięcia, zwłaszcza jeżeli nie można go w praktyce zastosować.

CZŁOWIEK JEST W ZASADZIE OFIARĄ SWOICH UCZUC I NAMIĘTNOŚCI I TAK NAPRAWDĘ NIE MOZĘ ICH KONTROLOWAĆ. Istnieją miliony ludzi, którzy nie mają żadnych kłopotów ze swoim życiem uczuciowym. To tylko ci, co mają te problemy, rzutują je na innych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>