ROZMOWA ZE SOBĄ, PROWADZENIE WEWNĘTRZNEGO DIALOGU

„Skromnie przyjmować, spokojnie tracić”. (Marek Aureliusz, 1948, s. 161). „Ogórek gorzki – to go rzuć. Ciernie na drodze – to się usuń. Wystarczy to. A nie dodaj: Po co to w świecie? Bo wyśmiałby cię przyrodnik tak, jak wyśmiałby cię stolarz lub szewc, gdybyś im czynił wymówki, że widzisz w pracowni wióry i odcinki ich wytworów.” (Marek Aureliusz, 1948, s. 166).

„Wszystko się zmienia. I ty się ciągle zmieniasz i w czymś się psujesz i cały świat.” (Marek Aureliusz, 1948, s. 176). „Już dość tego życia nieszczęsnego i narzekania i małpiarstwa. Czego się miotasz w niepokoju? Cóż tu nowego? Co cię trapi? Przyczyna? – Pomyśl nad nią. Tworzywo może? Przypatrz mu się. A poza nimi nic nie ma. Stańże się już raz szczerszym wobec bogów i lepszym.” (Marek Aureliusz, 1948, s. 181).

„Przyzwyczajaj się do tego, abyś przy wszystkim, co kto robi, pytał – o ile można – w duszy swej: „Do czego on tym zmierza?” A zacznij od siebie samego i siebie samego najpierw badaj.” (Marek Aureliusz, 1948, s. 201).

,,Nie marudź i nie zrzędź na rzeczy, które się dzieją. Kiedy powiadasz: „Nie znoszę octu, bo jest za ostry”. „Nie znoszę miodu, bo się po nim źle czuję.” „Nie znoszę warzyw” – to tak samo jak gdybyś mówił: „Nie znoszę czasu wolnego, bo mi się zamienia w samotność.” – „Nie znoszę tłumu, bo tylko wrzeszczy.” Nie mów tak, lecz kiedy tak się złożą okoliczności, że pozostaniesz osamotniony albo przebywasz w nielicznym towarzystwie, uważaj to raczej za wypoczynek, i korzystaj z tego wypoczynku w tym celu, w jakim korzystać winieneś. Rozmawiaj sam z sobą, musztruj swoje wyobrażenia. Kształtuj naturalne pojęcia ogólne. (Epik- tet, 1961, s. 375).

„A gdy cię ból dotknie, niech cię zawsze umocni zdanie Epikura, że nie jest on ani niemożliwy do zniesienia ani wieczny, o ile sobie przypomnisz, że wszystko jest ograniczone i o ile go twa wyobraźnia nie powiększy. I o tym pamiętaj, że wiele przykrości, które są tym samym, co ból, przecież uchodzi naszej uwagi, tak, że nie czujemy, że są przykre np. bezsenność, gorączka, brak apetytu. Gdyby ci się więc co z tego wydało przykre, powiedz sobie, że ulegasz bólowi.” (Marek Aureliusz, 1948, s. 149).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>