Stosowanie autosugestii – kontynuacja

Według obrazowego porównania Baudoina o stanie psychicznego rozluźnienia – wyłania się na powierzchnię nasze życie podświadome na podobieństwo wytrysku wody w studni artezyjskiej. Podczas czynności autosugestii człowiek musi być rozluźniony, a jednocześnie skoncentrowany na myślach i obrazach, które chce wprowadzić do podświadomości. Baudoin używa na określenie tego rodzaju koncentracji na myślach i wyobrażeniach wyrażenia „spętanie uwagi”, zebranie uwagi.

Podczas stosowania autosugestii trzeba się strzec przed aktywnym usuwaniem ze świadomości, z pola czy ogniska uwagi myśli i wyobrażeń, które pojawiają się lub uporczywie powracają. Im większego wysiłku psychicznego używamy, aby wyobrażenie usunąć z pola uwagi, tym z większą siłą dąży ono do świadomości. Dlatego trzeba nauczyć się nie- poświęcania uwagi tym myślom i wyobrażeniom, których chcemy się pozbyć. Pozwalamy im w stanie psychicznego rozluźnienia błąkać się po świadomości, aż po kilkakrotnych coraz słabszych „wyjściach” i „wejściach” zbledną i znikną. Kiedy to nastąpi, przystępujemy do wygłaszania formuł i do wprowadzania w pole uwagi tych myśli, słów, wyobrażeń, które są przedmiotem autosugestii. Obowiązuje tu zasada, podobnie jak w medytacji, że te sposoby zachowania, które ‚chcemy u siebie uformować, musimy jak najbardziej plastycznie WYOBRAZIĆ sobie, przedstawić w formie poglądowej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>