Wprowadzenie siebie w stan relaksu i odprężenia

Niektórzy ludzie, pisze Maltz, chcą pozbyć się poczucia mniejszej wartości lub złego mniemania o sobie stosując wysiłki woli celem pozbywania się złych myśli i opinii o samym sobie. Nie jest to dobra metoda i nie działa ona zawsze skutecznie.

Znacznie lepszym sposobem korekcji poczucia mniejszej wartości jest zastępowanie ujemnych obrazów siebie i negatywnych myśli o sobie pozytywnymi obrazami siebie i pozytywnymi myślami.

Najlepsze wyniki daje technika odhipnotyzowywania siebie, polegająca na wprowadzeniu siebie w stan relaksu i odprężenia, a następnie wyobrażenia sobie siebie DZIAŁAJĄCEGO POZYTYWNIE.

Musimy mieć na to około pół godziny czasu. Siadamy wygodnie lub kładziemy się na jakiejś leżance i wprowadzamy siebie w stan relaksu i odprężenia. Maltz podaje swoją technikę wprowadzania siebie w stan relaksu, w której dużą rolę odgrywają wyobrażenia pomocnicze: wyobrażanie, jak uchodzi z nas powietrze jak z balonów wypełnionych powietrzem, wyobrażanie siebie jako marionetkę, przywołanie na pamięć najbardziej przyjemnych i odprężających wspomnień i przeżyć.

Kiedy już wprowadziliśmy siebie w stan relaksu, zaczynamy wyobrażać sobie jak najbardziej żywo i plastycznie, jak robimy coś tak, jak chcielibyśmy robić, jak zachowujemy się tak, jak pragnęlibyśmy się zachowywać, żeby działać skutecznie, osiągać sukcesy i czuć zadowolenie z życia.

Jeżeli ktoś jest nieśmiały i chciałby pozbyć się zahamowania w stosunkach z ludźmi, wyobraża sobie siebie w różnych sytuacjach współżycia z ludźmi, jak zachowuje się swobodnie, odważnie.

Jeżeli ktoś jest leniwy, wyobraża sobie żywo i plastycznie, jak np. rano wstaje i zabiera się do pracy. Jeżeli ktoś jest agresywny i chce tego zachowania się pozbyć, wyobraża sobie siebie zachowującego się przyjacielsko, życzliwie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>